BALIN KULLANILDIĞI YERLER

Diyetisyenler, gıda uzmanları ve doktorlar uzun zamandan beri balın besleyici bir değere sahip olduğunu onaylamaktadırlar. Bu gelişmeler ışığında süt ile beraber kullanılmasıyla bebeklerin gelişmesine katkıda bulunan bal, insan yaşamının her devresinde sağlık açısından vazgeçilmesi mümkün olmayan doğal bir besin kaynağıdır.

 

Ortaçağda yara ve yanıklar bal ile tedavi edilmiş, difteri ve kolera da boğaz ve ağıza bal sürülerek bu türlü hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

 

Çağın ilerlemesi ile birlikte teknoloji ve bilim, balın komposizyonu hakkında çok şey öğrenilmesini sağlamıştır.

Bal farmakolojide eskiden beri kullanıldığı bilinmektedir. Yanık ve yaralarda viskozitesi nedeni ile iyi bir tabaka oluşturur, suda erime özelliği ile de yaradan kolayca ayrılır. Bu nedenle bal yarayı dezenfekte edip oradaki hücrelere canlılık vererek yarayı çabuk iyileştirdiği savunulmaktadır(Tetik, 1968, Tanker, 1973).

 

Bal içerdiği özlerden, enzimlerden ve vitaminlerden dolayı lavman olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarda laksatif etkisi vardır. Enfeksiyon hastalıklarında kullanıldığında enerji vermesinin yanında anti mikrobial özelliğiyle de yararlı olur. Karaciğer hastalıklarında enerji gereksinmesinin karşılanmasında kullanılır(Crane, 1976).

Bal bazik şeker içermesinden dolayı alkoliklerde ve alkolden zehirlenmelerde yararlı olmaktadır(Birer, 1984).

Mide ve duedonum ülserinde bal mide asiditesinin etkisini azaltıp, midede ki yaranın kapanmasını sağlar. Ülserli hastalardan 4 kg balı bir haftada yiyen ve buna devam eden 100 hastadan 97 sinde ülserden eser kalmadığı saptanmıştır(Akay, 1984)

 

Bal yiyenlerde basur görülmediği, süt ve bal karışımının bağırsak parazitlerinin düşmesine de yardımcı olduğu bildirilmektedir(Tetik, 1968, Petrov, 1976)

 

Mantar zehirlenmesine de doktor gelene kadar bal şerbeti verilirse, balın antitoksin özelliğinden dolayı yararlı olduğu ileri sürülmüştür(Tetik, 1968).

 

Uykusuzluğa karşı yatmadan 1.5 saat önce, 1 su bardağı ılık suya bir yemek kaşığı bal koyup karıştırarak şerbet halinde içmenin yarar sağladığı belirtilmektedir(Petrov, 1976)

 

Spor yapanlara enerji vermek ve yorgunluklarını hafifletmek için sade veya portakal suyuna karıştırılarak kullanılmaktadır(Demirkol, 1989).

 

BAL ŞERBETİNİN YAPILIŞI : Bir tatlı-yemek kaşığı bal bir bardak su içerisinde eritilecek. Neden bal şerbeti? Bal şerbeti insan kanına en çabuk karışan bir şifa mucîzesidir

 
 
ŞİFA DERYASI