BALIN FAYDALARI ve KULLANILDIĞI YERLER

Yüce kitabımız kuran-ı kerimde “Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda,ağaçlardan ve insaların kurdukları kovanlardan kendine evler edin! Sonra her türlü çiçeklerden ve bitkilerden ye de, Rabbinin sana müyesser kıldığı yolara çık. Karınlarından, çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için bunda ibretler vardır. (Nahl 68-69)

 

Görmüyor musunuz ki, şüphesiz Allah, göklerde ve yerde olanları emrinize amade kılmış, açık ve gizli sizin üzerinizdeki nimetlerini genişletip-tamamlamıştır..." (Lokman Suresi, 20)

 

Bal ile ilgili peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “ Bal şerbetinden daha üstün bir ilaç bulunmaz.”(El-Menavi, Feyzül Kadir,V,454)

Yine peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “ Sizlere iki şifa tavsiye ederim birisi Kuran-ı kerim okumak diğeri ise bal yemektir.”

“Her kim her ay üç gün aç karnına bal şerbeti içerse felç, cüzam ve alacalık gibi hastalıklarda korunur.”

“ Sizlere sinameki ve sennut’u (tereyağı + bal + kimyon karışımı) tavsiye ederim zira bunlar ölümden başka her derde devadır.”

“Böbrek sancısı, böbrekteki sinirdendir. Hareket ettiği zaman sahibini hasta eder. Bu hastalığı ılık bal şerbeti ile tedavi ediniz.”(Hakim, Müstedrek,Tıp IV. 405: Heysemi, Mecmau’z Zevaid, Beyrut 1982, V, 87)

Enes bin Malik (ra) ise: “Peygamber (sav) hasta olduğu zaman, ağzına bir avuç çörek otu atar. Üzerine de bal şerbeti içerdi.” demiştir. ( İbnü’l Esir en-Nihaye fi Gabri’l Hadis ve’l Eser, Mektebetü’l İslamiye.IV. 107; Mecmau’z Zevaid, 87)

Hafızayı kuvvetlendirmek için bal yiyin! (M. Nasihat)
Bedeni besleyen üç şeyden biri de bal yemektir. (Şir’a)
Lohusaya taze hurma, hastaya bal gibi şifalı bir şey yoktur.(Ebu Nuaym)
Balda bereket ve şifa vardır. Yetmiş peygamber bal’a dua etmiştir.(B.Arifin)
Şifa olan şeyden biri de bal yemektir. (Buhari)
Faydalı tedavilerden biri de bal şerbeti içmektir. (Buhari)
Helal para ile alınan bal, yağmur suyu ile şerbet yapılıp içilirse her derde deva olur. (Deylemi)
Böğür sancısının ilacı sıcak bal şerbetidir. (Hakim)
Şu üç şeyde şifa vardır: Bal şerbeti, hacamat, ateşle dağlama. Ama ümmetimi ateşle dağlamadan men ederim. (Buhari)
İki şifa kaynağını elden bırakmayın: Bal ve Kur’an. (İbni Mace)
Resül-ü Ekrem, bal şerbetini çok severdi. (İbni Sünni)

Balı en önemi özelliklerinden biri içinde bakteri barındırmamasıdır. Dr. Bodag F.Beck ‘Bal ve Sağlık’ adlı kitabında buna şöyle değinir.

Bütün canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için bir miktar neme ihtiyacı vardır. Bakteriler balla temas ettiklerinde nemden yoksun kalır ve yok olurlar ayrıca balın asidik tepkisi de bakterilerin yaşaması için uygunsuz bir ortam oluşturur. İnsan vücudunu etkileyen bir çok mikroorganizma balda yok olur.

Bal içinde bakteri barındırmamakla kalmaz aynı zamanda bir bakteri yok edici olarak kullanılır. Örneğin Antibiotiklere karşı dirençli olduğu bilinen MRSA (Metisiline Reziztans Staf Aureus) bakterisinin bala karşı koyamadığı tespit edilmiştir.

 

Dr. W. Sackett bal sayesinde tifo mikroplarını 48 saat içinde yok etmiştir. Dizanteri mikropları 10 saat içinde ölmüştür. ( Murray Hayt, The World of Bees, Coward Mcnann Inc. N.Y.s. 185)

Vücutta kemik ve dişlerin teşekkülünde önemli rol oynayan minerallerin balda bulunuşu kansız kalmış şahıslar, büyüme ve gelişme çağındaki gençler ve her yaşta insanların beslenmelerinde önemli rol oynamaktadır. (http://www.geocities.com/traricilik/standart.html)

 

Balda şimdiye kadar oniki değişik enzim olduğu saptanmıştır. Enzimsiz yaşam mümkün olmazdı enzimler bütün biyokimyasal süreci organize eder,yönetir,düzene koyar ve hızlandırır hastalıkları iyileştirir.

 

Bakın içerdiği Magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler, ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur. Potasyum barsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir. Ayrıca sindirim için polenlerde önemlidir. Araştırmalarda alınan sonuca göre çiçek polenleri ince barsak mukozasında dolaşımı hareketlendirir. Dahası balı yedikten 20 dakika sonra barsak cidarının bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve besinler yoluyla alınan zararlı maddelerin etkisinden koruyan maddeler barsakta serbest bırakılmasında etkili olur.

 

Balda ayrıca vücudun ancak az miktarda üretebildiği Chocin maddesi vardır. Bu nedenle bu madde vücuda günde iki,üç gram verilmelidir. Chonin karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve bu organın yağ bağlamasını önler. (http://www.genetikbilimi.com/genbilim/dogalilacbal.html)

 

Amerikan Dental Araştırmalar Birliğinin İllinois Chicago da düzenlenen ‘ Oral Sağlık İçin Yararlı Yiyecekler ‘ konulu sempozyumda, balın diş çürüğünü önlediğini ortaya konmuştur. Yeni Zelenda Waikata Üniversitesi Biyokimya uzmanı Bal Araştırma Ünitesi başkanı Doç. Dr. Peter Molan diş çürüğünden sorumlu bakterilerden Streptococcus Mitis, Streptococcus Sabrinus ve Lactobacillus Casii’nin ürettikleri asit miktarını balın önemli ölçüde azalttığını belirtmiştir. Bu durumu da balın dental plaktaki dextran üretimini engellediğinden kaynaklandığı ve baldaki bir enzimin Hidrajen Peroksit ürettiği görülmüş bunun balın antibakteriyel etkisini artıracağını böylece dişetinin enflamatuar enfeksiyonlarının tedavisinde balın bu etkisinden faydalanılabileceği bildirilmiştir. Anti enflamatuar kompenentleri sayesinde şişliği ve ağrıyı azaltan özelliği ile balın yaraları iyileştirme konusunda mükemmel bir sonuç verdiği saptanmıştır. (http://www.dentalgazete.com/)

 

Rota Virüs, E.Coli, Salmenalla gibi mikroorganizmaların sebep oluğu ani ishal ve kusmalarla başlayan AKUT GASTROENTERİT’in yılda 0-5 yaş arası 500 milyon çocuğu ölümle tehdit ettiği belirtilmektedir.son elli yıldır ishalli hastalara serum takılıyor, hasta damar yoluyla tedavi ediliyordu. Bunun pıhtı oluşması ve herhangi bir damarı tıkaması gibi sakıncalrının olduğu belirtilmektedir. Son zamanlarda Oral Rehidratasyon mayil denen şekerli, tuzlu solüsyonlar ile çok iyi netice elde ettiler. İshalli bir çocuğun aç bırakılması çocuğun ölmesine sebep olabilir. Oral tedavi Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bütün dünyaya asrın buluşu olarak tavsiye edilmiş olup Brıtish Medical Journal adlı dergide yayınlanan bir makalede de şeker yerine bal kullanmayı tavsiye etmiştir. (Mustafa ÖZER, Alternatif tpı ve şifa sofrası, İstanbul )

 

BALININ KULLANILDIĞI YERLER

Diyetisyenler, gıda uzmanları ve doktorlar uzun zamandan beri balın besleyici bir değere sahip olduğunu onaylamaktadırlar. Bu gelişmeler ışığında süt ile beraber kullanılmasıyla bebeklerin gelişmesine katkıda bulunan bal, insan yaşamının her devresinde sağlık açısından vazgeçilmesi mümkün olmayan doğal bir besin kaynağıdır.

Ortaçağda yara ve yanıklar bal ile tedavi edilmiş, difteri ve kolera da boğaz ve ağıza bal sürülerek bu türlü hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

 

Çağın ilerlemesi ile birlikte teknoloji ve bilim, balın komposizyonu hakkında çok şey öğrenilmesini sağlamıştır.

Bal farmakolojide eskiden beri kullanıldığı bilinmektedir. Yanık ve yaralarda viskozitesi nedeni ile iyi bir tabaka oluşturur, suda erime özelliği ile de yaradan kolayca ayrılır. Bu nedenle bal yarayı dezenfekte edip oradaki hücrelere canlılık vererek yarayı çabuk iyileştirdiği savunulmaktadır(Tetik, 1968, Tanker, 1973).

 

Bal içerdiği özlerden, enzimlerden ve vitaminlerden dolayı lavman olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarda laksatif etkisi vardır. Enfeksiyon hastalıklarında kullanıldığında enerji vermesinin yanında anti mikrobial özelliğiyle de yararlı olur. Karaciğer hastalıklarında enerji gereksinmesinin karşılanmasında kullanılır(Crane, 1976).

Bal bazik şeker içermesinden dolayı alkoliklerde ve alkolden zehirlenmelerde yararlı olmaktadır(Birer, 1984).

Mide ve duedonum ülserinde bal mide asiditesinin etkisini azaltıp, midede ki yaranın kapanmasını sağlar. Ülserli hastalardan 4 kg balı bir haftada yiyen ve buna devam eden 100 hastadan 97 sinde ülserden eser kalmadığı saptanmıştır(Akay, 1984)

 

Bal yiyenlerde basur görülmediği, süt ve bal karışımının bağırsak parazitlerinin düşmesine de yardımcı olduğu bildirilmektedir(Tetik, 1968, Petrov, 1976)

Mantar zehirlenmesine de doktor gelene kadar bal şerbeti verilirse, balın antitoksin özelliğinden dolayı yararlı olduğu ileri sürülmüştür(Tetik, 1968).

Uykusuzluğa karşı yatmadan 1.5 saat önce, 1 su bardağı ılık suya bir yemek kaşığı bal koyup karıştırarak şerbet halinde içmenin yarar sağladığı belirtilmektedir(Petrov, 1976)

Spor yapanlara enerji vermek ve yorgunluklarını hafifletmek için sade veya portakal suyuna karıştırılarak kullanılmaktadır(Demirkol, 1989).

 

BAL ŞERBETİNİN YAPILIŞI :

Bir tatlı-yemek kaşığı bal bir bardak su içerisinde eritilecek. Neden bal şerbeti? Bal şerbeti insan kanına en çabuk karışan bir şifa mucîzesidir.

Kaynaklar: Ünal, F., 1990, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Gıda Bilimleri Programı Bilim Uzmanlığı “Türkiye’de çeşitli bölgelerden toplanan bal ve pekmezlerin içeriğinde bulunan thiamin, riboflavin, askorbik asit ve demir miktarının araştırılması isimli tezinden alınmıştır.

Balın fayda gösterdiği bazı rahatsızlıkların bulunduğu kısım yazılırken, internetten faydalanılmıştır.

 

Yukarıda birkaç örneği verilen pek çok bilimsel araştırmalar sonucunda bal gerek içinde barındırdığı vitaminler ve minerallerle gerekse yapısal özellikleri sebebiyle insanlar için tam bir şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Yaklaşık balın 500 hastalığa faydalı olduğu belirtilmiştir.

 

İşte balın faydalarından bir kaçı:

• Abseli yaraların iyileşmesine
• Adale ağrılarının, titremesinin, uyuşmasının giderilmesine,
• Ağrı ve sancıların giderilmesine,
• Ağız yaralarının ve iltihabının iyileştirilmesine ağız kokusunun giderilmesine
• Akciğer hastalıklarının iyileştirilmesine,
• Bademcik iltihabının yok edilmesine,
• Bağırsak gazının, iltihabının giderilmesine, bağırsak kurdunun dökülmesine, lekelerini yok etmeye,
• Balgamın söktürülmesi, kurutulmasına,
• Basur hastalığının iyileştirilmesine,
• Baş, Göğüs, Karın ağrılarının giderilmesine,
• Baş dönmesini gidermede,
• Bel ağrılarının giderilmesine, Erkekliğe kuvvet vermede, bel soğukluğunu gidermeye,
• Beyin hastalıklarının iyileşmesine, felci gidermeye, sinir hastalıklarını gidermede,
• Boğaz şişkinliğini indirmeye, iltihabını yok etmeye,
• Cilt bozukluğunu,lekelerini gidermeye, Güzelliğe yardımcı olmada,
• Cinsel gücü arttırmaya
• Çıbanları iyileştirmeye,
• Çocukların kabızlığını, kulak akıntılarına, altını ıslatmaları gibi rahatsızlıklarında,
• Dalak şişmesine, sancısına, büyüme rahatsızlığına,
• Damar sertliği rahatsızlığına, damar tıkanıklığını yok etmeye,
• Dil şişmesine, peltekliğine,
• Hafıza zayıflığını gidererek güçlendirmeye,
• İdrar yolu rahatsızlıklarını gidermeye, (iltihap-yanma-tutamama-tıkanıklık)
• İktidarsızlığın izalesinde,
• İştah açmaya,
• Kabızlığın iyileştirilmesine,
• Kadınların adet bozukluğunu düzenlemeye,
• Kan hastalıklarının iyileştirmeye, kansızlığın izalesinde,
• Kalp çarpıntısını gidermeye, düzenli çalışmasını sağlamada,
• Karaciğer hastalıklarını iyileştirmeye,
• Kanın temizlenmesini sağlamada,
• Kemiklerin kuvvetlenmesine,
• Mide, bağırsak gazını gidermeye, mide yanmasının giderilmesine, kuvvetlendirilmesine, üşütmesinin giderilmesine, mide ülseri ve gastritinin iyileştirilmesine,
• Makat ve rahim hastalıklarının iyileştirilmesi için,
• Nezle ve grip hastalığının tedavisine,
• Öksürüğün, nefes darlığının, astım hastalığının giderilmesinde,
• Romatizma ve siyatiğin tedavisinde,
• Rahim tıkanıklığını açarak gebeliğe yardımcı olmada,
• Gözlerin kanlanmasına, görmeyi güçlendirmeye,
• Sarılık hastalığının iyileştirilmesine
• Sedef hastalığının giderilmesine,
• Sırt ağrılarının giderilmesine,
• Halsizliğin, bitkinliğin, dermansızlığın giderilmesine,
• Hazmı kolaylaştırmaya,
• Saç dökülmesinin önlenmesine,
• Sivilcelerin yok edilmesine,
• Tırnak mantarının giderilmesine,
• Zekanın geliştirilmesi ve kuvvetlendirilmesi.
• Ve yazamadığınız bir çok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Balın fayda gösterdiği bazı rahatsızlıkların bulunduğu kısım yazılırken, internetten faydalanılmıştır.

Yukarıda sayılan faydalar hemen bir iki kere kullanma ile görülmez. Uzun süre kullanılmalıdır. Hem besin hem de ilaç.